İnsanların olduğu her yere ulaşabilen ve büyük bölümü ciddi hastalıklara yol açan sayısız mikrobu yaşam alanlarına taşıyan haşerelerden kurtulmanın en etkili yolu, uzun yıllardır olduğu gibi hala ilaçlama. Şaşırtıcı derecede yüksek adaptasyon yeteneğine sahip olan haşereler basit kimyasallarla kısa sürede yok edilemediği için kimya endüstrisi uzun yıllar boyunca geniş ölçekli araştırmalar yapmış ve hala da yapmaya devam etmektedir. Bugün işyerlerinden kamuya açık alanlara ve evlere kadar insanın olduğu her mekanda haşere sorununa uzun vadeli çözüm sunacak ilaçlar bulunmasına rağmen bu ilaçların sadece ve sadece doğru kullanıldığı zaman çözüm sunacağı unutulmalıdır. Bu yüzden ilaçlama firmaları yalnızca böcek ilaçlama fiyatları doğrultusunda değerlendirilmemeli, tercih kriterinin başına uzmanlık ve güvenilirlik konmalıdır.
Haşerelerle etkin bir şekilde mücadele, çoğu insanın düşündüğünden güç bir iştir. Genellikle öncelikle firmanın sunduğu haşere ilaçlama fiyatları incelenmesine karşın aslında ilk iş olarak firmanın yasal kimliğine ve ardından yetkili sıfatı taşıması için gereken belgelere sahip olup olmadığına bakılması gerekir. Böcek türleri ev ve işyerlerinde büyük problemlere sebep olabildiğinden, tüm bu haşere türleri üzerine bilgi sahibi olmadan ilaçlamayla çözüm üretilmesi mümkün değildir. Çünkü tüm haşere türleri aynı fizyolojik ve kalıtsal özelliklere sahip değildir. Sadece tek bir ilacın kullanılması durumunda birkaç farklı haşere türüyle mücadele mümkünken, aynı ilaç inorganik maddelerle beslenen farklı türler için zehirden öte besin olabilir. Bu gibi durumlarda böcekler yok edilememekte, aksine geniş ölçekli besin kaynağına ulaşan haşereler çok hızlı bir şekilde üreyerek daha büyük problemlere yol açmaktadır.
Hatalı ilaçlama uygulamaları böceklerin bağışıklık geliştirmesine, bu sayede bir sonraki nesil ilaç kullanımına karşı çok daha yüksek direnç göstermesine de yol açabilir. İlaçlama firmaları bu yüzden öncelikle böcek türünü kesin olarak belirlemekte ve sonrasında mekanın fiziksel özelliklerine, ortamın çevreyle etkileşimine göre en uygun ilaç karışımını belirlemektedir. Bu aşamanın ardındansa en kısa sürede çözüm getirecek ilaçlama yöntemi tayin edilerek uygulamaya geçilmektedir. Bu denli geniş çaplı bilgi birikim gereken ve ortada insan sağlığı olduğu için ağır bir sorumluluk manasına gelen ilaçlama işi profesyoneller tarafından yapılmalıdır. Sağlık sorunlarının yaşanmaması ve haşerelerden uzun vadeli olarak kurtulmak için firmaları böcek ilaçlama fiyatları ile değil, hizmet alanındaki uzmanlıklarına göre değerlendirmek gerekir…

There are currently no comments.