Doğrudan kanla temas kuran pire, insan bedenine “ölümcül” kabul edilen pek çok rahatsızlığın bulaşmasını sağlayabilir. Bu yüzden problemin fark edildiği ilk aşamada yapılacak en doğru hareket, yetkili bir firmayla iletişime geçmek ve biran önce pire ilaçlama uygulamalarıyla sorundan kurtulmaktır. Kanla temas kurarak pek çok mikroorganizmanın insan bedenine bulaşmasına yol açan bu böceklerin yol açtığı en tehlikeli hastalık; taşınmalarına yardımcı oldukları Yersinia Pestis bakterisinden kaynaklanan hıyarcıklı vebadır. Veba salgının birincil sebebi olan pire, uzman kişiler tarafından gerçekleştirilen pire ilaçlama uygulamaları olmaksızın bireysel olarak mücadele edilemeyecek kadar dirençli canlılardır.
İnsanların dışında insanoğlunun temas kurduğu kedi, köpek, tavşan, kuş ve kümes hayvanlarıyla da ilişki içinde olan bu böcekler doğrudan insanı ısırarak olmasa dahi dolaylı yoldan veba gibi ölümcül hastalıkların bulaşmasını sağlayabilir. 1,5 milimetre dahi olabilen bu küçük böceklerin çıplak gözle fark edilmesi çok güçken dünyadaki en hızlı hareket eden canlılardan biri olmaları, fark edilmelerini adeta imkansız hale getirmektedir. Uzaya gönderilen mekiklerden ortalama olarak 40 kat daha hızlı hareket eden bu böceklerin zıplaması, insan gözü için böceğin bir anda ortadan yok olması demektir. Zira bu denli yüksek ivmeli bir hareketin, bu kadar küçük boyutlu bir canlı tarafından yapılması insanoğlunun çıplak gözle takibini imkansız kılmaktadır. Bunun için uzman bir ilaçlama firması ile iletişim kurmakta geç kalınmaması gerekmektedir.
İnsanoğlu için gerek ısırarak doğrudan gerekse insanların etkileşim içinde olduğu canlılar üzerinden dolaylı olarak en tehlikeli böceklerden biri olan pire, kanla beslenen parazit canlılar olarak ciddi bir tehdittir. Bu ciddi tehdidin üstesinden ancak profesyonel müdahaleyle gelinebilmektedir. Kedi, kuş ve köpek gibi evcil hayvanların; tavuk, hindi gibi kümes hayvanlarının derisine çok kuvvetli şekilde tutunarak kan emen bu canlıların insan cildi üzerinde konakçı olarak yaşayan türleri de bulunur. Pire ilaçlama yaparken kullanılan ilaçların bakanlık onaylı olmasına ve uygulamanın sağlık koşulları düşünülerek, doğru tekniklerle yapılması da çok önemlidir. İnsanların ve ortamda yaşayan evcil hayvanların kimyasallardan zarar görmemesi için ilaçlamanın gereken eğitimlerden geçmiş, deneyimli şahıslar tarafından yapılması gerekir.

There are currently no comments.