Okul servisi yapmak isteyen firmalar, özel okul servisi firması olduğunu bilmeleri gerekmektedir. Okul servisi olmak için gerekli belgeler ve şartlar yerine getirilmediği sürece resmen okul servisi olmak mümkün değildir. Bundan dolayı firma sahipleri ve araç sahiplerinin gerekli şartları mutlaka yerine getirmesi gerekmektedir.

Okul servisliği yapmak isteyen firmaları seçtiği şoförler son derece önemlidir. Bununla beraber şoförün 26 yaşına girmiş olması ve gerekli sürücü ehliyetine sahip olması gerekmektedir.

Şoförlerin B sınıfı ehliyet için en az 7 yıllık ehliyet sahibi ve E sınıfı için en az 5 yıl ehliyet sahibi olması şarttır. Şoförlerin sabıka kaydı, yaş sınırı, sağlık raporu gibi şartlarla beraber gerekli belgeler toplanmalı ve büyükşehir belediyesine takdim edilmesi gerekmektedir.

Büyükşehir belediyesinde dilekçede eksiksiz olarak doldurulmalıdır. Okul servis araçları yönetmeliği firmalar tarafından detaylı bir şekilde incelenmelidir.

Yönetmelik kapsamında yer alan aranacak şartlar, yükümlülükler, okul servis araçlarının çalıştırılması, taşımacının şartları ve yükümlülükleri, okul yönetimi ve milli eğitimin yükümlülükleri, taşıma işinde çalışan kişilerin görevleri ve sorumlulukları, sigortasız taşıma yapılamayacağı gibi maddeler dikkatli bir şekilde incelenmeli ve taraflar görev ve sorumluluklarını yerine getirmelidir.

There are currently no comments.